Zajęcia w Filii Bibliotecznej

W Filii Bibliotecznej w Kuźnicy Błońskiej odbywają się raz w tygodniu zajęcia biblioteczne z przedszkolakami. Dzisiejsze rozmowy i zabawy krążyły wokół Święta Niepodległości. To dość trudny i poważny temat dla dzieci, ale już od najmłodszych lat należy uczyć młode pokolenie patriotyzmu.

 

 

Relacja z działań w roku szkolnym 2016/2017

Filia biblioteczna w Kuźnicy Błońskiej działała prężnie przez cały rok szkolny 2016/2017. Bibliotekę raz w tygodniu odwiedzały regularnie przedszkolaki z Kuźnicy oraz młodzież z pobliskich wiosek.

Zajęcia dla najmłodszych dzieci miały różnorodną tematykę, zgodną z porą roku, świętami obchodzonymi w danym terminie czy potrzebami małych uczniów i ich wychowawczyni – Pani Basi Wysockiej.

Dzieci chętnie przychodziły na lekcje biblioteczne, podczas których czytaliśmy bajeczki m.in.: „Awantura na podwórku”, „Wiosna panie bocianie”, „Bocianek Janek” W. Drabika , „Lokomotywa” Brzechwy i wiele innych wspaniałych utworów. Po każdej lekturze rozmawialiśmy nt. bohaterów i ich zachowania oraz omawialiśmy morał i wyciągaliśmy wnioski.

Następnie były zabawy, piosenki, gry oraz plastyczne inspiracje. Maluszki stworzyły kolorową lokomotywę, taką jaka istnieje w wierszu Brzechwy, którą ozdobiły bibliotekę; wykonały piękne bociany z talerzyków papierowych, widelców i łyżek z plastiku; malowały paluszkami historię krokusa, gdy nadeszła wiosna.

Ponadto jesienią uczyliśmy się o prądzie i urządzeniach elektrycznych; rozróżnialiśmy zwierzęta domowe, dzikie, leśne itp. ….

Zimą przybył do nas Mikołaj i rozdał maluszkom upominki; były też Walentynki i doświadczenia związane z wodą.

Natomiast wiosną odbyło się wspólne i smaczne Śniadanko Wielkanocne, na które przybyła do nas Pani Dyrektor Agnieszka Musialska przynosząc nam prezenty od napotkanego po drodze zajączka wielkanocnego. My również w naszej bibliotece szukaliśmy ukrytych niespodzianek i rozwiązywaliśmy wiosenne zagadki.

A gdy przyszło lato, tworzyliśmy meduzy, laurki na Dzień Taty i czytaliśmy wiersze. W filii odbył się również konkurs plastyczny „W zaczarowanym świecie wierszy Juliana Tuwima”, który rozstrzygnięty został podczas Festynu Rodzinnego w Kuźnicy Błońskiej i przyniósł każdemu uczestnikowi nagrodę. I co najważniejsze - przez cały rok wypożyczaliśmy książeczki, by móc czytać i oglądać je w domu.

Młodzież równie chętnie, co młodsze dzieci przychodziła do biblioteki. Z uwagi na ich wiek i potrzeby, charakter zajęć nieco się różnił od tych przygotowanych dla dzieci. Starsi chętnie grali w różne gry planszowe i w karty. Bardzo często gotowali, piekli ciasta bądź przygotowywali sałatki, desery czy napoje. Zaglądali po lektury, jak i książki z literatury dla młodzieży. Podczas Festynu  Rodzinnego w Kuźnicy zorganizowali kącik dla małych dzieci, by poczytać im książki, malować farbkami twarze, zagrać z nimi w gry planszowe i chodnikowe, rozwiązywać rebusy. Mieli też przygotowane dla najmłodszych malowanki z ulubionymi książkowymi bohaterami.

Przyszedł czas na wakacje!!! W bibliotece też nie będziemy się nudzić J

Artystyczne półkolonie w Kuźnicy Błońskiej

Lipiec-Sierpień 2016 r.

 

Po co są wakacje ?  No właśnie - po co? Kiedy zapytaliśmy o to dzieci - jednogłośnie odpowiedziały, żeby się wyspać i odpocząć!!! Czy to prawda? Wakacje są przecież także po to, żeby  przeżyć coś ciekawego, niecodziennego, tajemniczego - żeby czegoś się nauczyć. 

Czytelnicy Filii Bibliotecznej w Kuźnicy Błońskiej nie nudzili się w czasie wakacji! Aktywnie  uczestniczyli w działaniach, które sami sobie wymyślili.  Pod nazwą „Artystyczne półkolonie w Kuźnicy Błońskiej”  realizowali projekt w ramach Programu „Młodzi, aktywni, uśmiechnięci – sami dla siebie nawzajem”, dzięki któremu mogli spróbować i doświadczyć nowych umiejętności, bawić się i posłuchać ciekawych historii.

Pierwszy dzień półkolonii

W pierwszym dniu uczestnicy projektu spotkali  się w sali filii bibliotecznej, przygotowali materiały o Henryku Sienkiewiczu, a następnie wykonali wystawę poświęconą życiu i twórczości wspomnianego autora. Rok 2016 jest poświęcony nobliście, abyśmy mogli powspominać, poczytać, powrócić do zapomnianych lektur, ale przede  wszystkim uczcić jego wspaniały dorobek literacki. Wspólny posiłek i rozmowy o  ulubionych zwierzątkach zakończył pierwszy dzień wakacyjnych przygód.

Drugi dzień półkolonii

W tym dniu wszyscy wyruszyli autobusem kursowym do Sieradza. Tam czekała na nich pani Magdalena Ulas, która zaprosiła gości do City Fitness Club i pokazała im siłownię, salę do aerobiku i tańca. To dopiero była zabawa! Chłopcy od razu zaczęli „wyciskać” poty na sztangach. Choć dziewczęta też próbowały, to chłopcom siłownia bardziej przypadła do gustu. Kiedy przyszedł czas na taniec, to na Sali „górowały” dziewczęta. Podstawowe kroki zumby wywołały uśmiech na twarzach uczestniczek i chciały tak tańczyć i tańczyć…

Trzeci dzień  półkolonii

W tym dniu autobus kursowy zawiózł uczestników projektu do Wielunia – do Naszej Pracowni, którą wraz z mężem prowadzi p. Izabela Lizurej. Pani Iza przeprowadziła warsztaty plastyczne, na których  dzieci wykonały według  własnych pomysłów przepiękne balony. Niestety nie dało się wrócić nimi do domu ;)

Czwarty dzień półkolonii

Mimo wielkiego deszczu uczestnicy projektu nie zrezygnowali z wakacyjnej przygody i znów autobusem kursowym wybrali się w niezwykłą podróż - tym razem  do Złoczewa. Zwiedzili Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Złoczewie, Klasztor Mniszek Kamedułek oraz Pałac Ruszkowskich, w którym mieści się Urząd Miasta i Gminy Złoczew.

Pani dyrektor biblioteki - Alfreda Wesołowska - przekazała dzieciom wiele ciekawych i cennych informacji o życiu i pracy sióstr Kamedułek, natomiast pani Sekretarz UG opowiedziała o historii pałacu i o tym, że podobno czasem można tam spotkać Białą Damę  ;)

Piąty dzień półkolonii - to ostatni dzień półkolonii - ale jakże aktywny!

W tym dniu wszyscy z ochotą bawili się u pana Mirosława Kalety w Paintball Parku w miejscowości Podcabaje. Było niesamowicie ciekawie, adrenalina cały czas towarzyszyła uczestnikom. Zabawa była tak przednia, aż Julka postanowiła podarować swoje buty jako cel.  Ponieważ półkolonie odbywały się pod hasłem „Artystyczne…”, to buty rzeczywiście były artystycznie pomalowane kulkami z pistoletu. I żeby w nie trafić, trzeba było wykazać się dobrymi umiejętnościami, których nie zabrakło Darii.

Na koniec zabawy wszyscy upiekli pyszne kiełbaski na ognisku, które na świeżym powietrzu bardzo smakowały.

Kilka słów od uczestników Projektu:

Serdecznie dziękujemy Pani Magdzie za mile spędzone chwile i pokazanie nam tego, czego nie mamy na co dzień…

Bardzo, bardzo mocno dziękujemy Pani Izie za wspaniałą atmosferę, pyszny kompot i jagodzianki…

Dziękujemy serdecznie Pani Fredzi i paniom bibliotekarkom za ciepłe przyjęcie, pyszne soczki, rogaliki oraz gry i zabawy, które dla nas przygotowały. Pizza w Zakątku też była dobra;)

Dziękujemy Panu Mirosławowi za niecodzienne wrażenia, milą atmosferę i wspaniałą grę.

Wszystkie wycieczki i przygody, które przeżyliśmy przez ten tydzień zawdzięczamy Komisji konkursowej Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Klonowa, która przychylnie ustosunkowała się do naszego wniosku i dzięki temu mogliśmy tyle zwiedzić, tyle zobaczyć i tyle się nauczyć…..

Dziękujemy :-)

 

Dzień Dziecka w Filii

31 maja 2016 r.

Dziś podczas spotkania w bibliotece rozmawialiśmy o święcie, jakie obchodzą dzieci. Oczywiście chodzi o Dzień Dziecka, który przypada jutro, ale my już dziś poczyniliśmy przygotowania. Po wysłuchaniu wiersza pt. „Dzieci”, przedszkolaki stwierdziły, że jutro swoje święto obchodzą nie tylko one, ale także też te, które są w Afryce, Chinach, Francji czy Rosji. Jednym słowem 

„ Wszystkie dzieci nasze są”.

Ważną dla przedszkolaków sprawą było przyznanie Orderu Uśmiechu, które w tym dniu mogą przyznać osobie dorosłej. Dyskusje na ten temat nie trwały długo, oczywiście na te ordery zasłużyły : Pani Basia i Pani Gosia, lecz aby je dostać, panie najpierw musiały wypić sok z cytryny i z uśmiechem powiedzieć, że jest smaczny i słodki. 

Dzieci pogratulowały Paniom wielkimi brawami.

Fajny ten Dzień Dziecka !!!

Życzymy wszystkim dzieciom dużo uśmiechu i radości!

 

 

Spotkanie z okazji Tygodnia Bibliotek

10 maja 2016 r.

W Filii Bibliotecznej w Kuźnicy Błońskiej we wtorek działo się wiele! Na obchody Tygodnia Bibliotek zostały zaproszone panie: Krystyna Nowakowska, Bożena Leszczyńska, Agnieszka Musialska oraz przedszkolaki wraz z p. Basią Wysocką i p. Małgosią Sowizdrzał. Zaproszone bibliotekarki z wielkim zapałem i zaangażowaniem odpowiadały na wszystkie pytania przedszkolaków dotyczące pracy w bibliotece. Oczywiście nie mogło zabraknąć głośnego czytania – tym razem w wykonaniu dyrektor GBP w Klonowej – p. Agnieszki Musialskiej. Przyszedł też czas na wspólny posiłek i pyszny deser, a po nim relaks - kolorowanie malowanek o tematyce nawiązującej do obchodzonego święta. To był niewątpliwie udany dzień dla wszystkich – świadczą o tym radosne uśmiechy na twarzach.