Poczuj z nami magię świąt...

W przedświąteczny wieczór czwartkowy w Gminnej Bibliotece Publicznej w Klonowej odbył się wspaniały Koncert „Poczuj z nami magię świąt”, podczas którego zaprezentowali się uczestnicy zajęć wokalnych z GOK w Klonowej oraz zespół Paka Klonowiaka. W czasie tego spotkania dzieci mogły uczestniczyć w świątecznych warsztatach, które prowadzili renifer Rudolf i Elf. Rodzice i pozostali goście, w tym czasie mogli wysłuchać koncertu kolęd i utworów o tematyce świątecznej. Również tego wieczoru można było nabyć ozdoby świąteczne wykonane przez panie z Klonowskiego Koła Rękodzielniczego.

Bardzo miłym akcentem spotkania była obecność harcerzy, którzy przywieźli do Klonowej Betlejemskie Światło Pokoju.

Na koniec nie mogło zabraknąć oczywiście słodkiego akcentu w postaci pysznego piernika. Mamy nadzieję, że ten przedświąteczny wieczór spędzony z nami wprowadził wszystkich w piękną świąteczną atmosferę.  

Spotkanie autorskie dla najmłodszych

Spotkanie autorskie z Edytą i Robertem Zarębskimi to jedno z najbardziej udanych wydarzeń skierowanych do najmłodszych czytelników, jakie miały miejsce w naszej bibliotece. Dowodem na potwierdzenie powyższych słów, niewątpliwie, są zadowolone i szeroko uśmiechnięte buźki małych uczestników „Śpiewającej Biblioteki”. Nasi Goście z lekkością „porwali” wszystkie dzieci do aktywnego uczestnictwa w spotkaniu już od pierwszych chwil i tak pozostało do samego zakończenia. Z pewnością stało się tak dzięki znakomitemu połączeniu różnych form aktywności – od czytania i słuchania przez zgadywanki i zabawę, po rysowanie i wspólny śpiew wpadającej w ucho piosenki o bibliotece.

Spotkanie zorganizowane zostało dzięki środkom finansowym pochodzącym z funduszu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Klonowej.  

Rozstrzygnięcie konkursu "Zdarzyło się w bibliotece"

I miejsce - Joanna Sowizdrzał

II miejsce - Lena Kaczmarek

 III miejsce - Hubert Majewski

Wyróżnienie - Zofia Sobieraj

Wyróżnienie - Szymon Guziak

Pozostałe prace nadesłane w konkursie.

 

 

 

 

 

Werdykt Komisji Konkursowej:

Wszystkie nadesłane prace konkursowe są zgodne z zasadami Konkursu określonymi w Regulaminie, tj. przedstawiają wydarzenia organizowane przez Gminna Bibliotekę Publiczną w Klonowej lub współorganizowane przez nią z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Klonowej, wykonane są wybraną techniką plastyczną w dopuszczalnych formatach (A3 lub A4). Każdy uczestnik oddał do oceny jedną pracę.

Trzy spośród prac konkursowych wykazują ewidentny brak samodzielności Uczestnika – zostały one z tego powodu najniżej ocenione przez Komisję. Jury do nagród wytypowało prace, które łączą wszystkie regulaminowe punkty podlegające ocenie, tj. zgodność tematyczna, oryginalność i pomysłowość, walory artystyczne i samodzielność pracy.

Ocena prac przez niezależne Jury przebiegała w dwóch etapach. Pierwszy polegał na indywidualnym zapoznaniu się z pracami przez każdego z Członków Komisji i przyznaniu punktów poszczególnym pracom. Drugi etap to wypracowanie wspólnego stanowiska całej Komisji.

Po ostatecznej ocenie Komisja postanawia przyznać poszczególne miejsca i nagrody rzeczowe następującym autorom prac:

I miejsce - Joanna Sowizdrzał
II miejsce - Lena Kaczmarek
III miejsce - Hubert Majewski

oraz wyróżnienia:

Zofia Sobieraj
Szymon Guziak

Pozostali uczestnicy Konkursu otrzymują drobne upominki pamiątkowe.

Wszystkim gratulujemy, dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy do kolejnych.

"Para buch! Książka w ruch" w klonowskiej książnicy

O ciałach niebieskich i kosmosie dyskutowali uczniowie klasy II b z miejscowej Szkoły Podstawowej, którzy wraz ze swoją wychowawczynią panią Magdaleną Świerszczyńską przybyli do klonowskiej książnicy w przedświąteczną środę. Spotkanie odbyło się w ramach pilotażowego projektu „Para buch! Książka w ruch” realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z niemiecką fundacją Deutsche Telekom Stiftung.

Na początek zajęć dzieci chętnie włączyły się w rozmowę dotyczącą ich własnych doświadczeń związanych z obserwacją nieba i planet nocą. Najmłodsi chętnie dzieli się swoimi przeżyciami i wiedzą aktywnie biorąc udział w rozmowie i zabawach. Mając gruntowne przygotowanie, sami zapragnęliśmy ruszyć w magiczną podróż w przestrzeń kosmiczną. W związku z tym, po ubraniu niewidzialnego skafandra kosmonauty, przemieściliśmy się rakietami do naszej sali audiowizualnej, która na czas lekcji bibliotecznej zamieniła się w Układ Słoneczny. Mali czytelnicy odwiedzili po kolei każdą z planet, rozwiązując przy tym różne zadania m.in. układanie rozsypanki wyrazowej lub obrazkowej, interpretacja ruchem muzyki czy przejście labiryntu.

Finałowym elementem zajęć było wykonanie wyjątkowej kartki świątecznej – wyjątkowej, bowiem święcącej! Uczniowie dzielnie tworzyli obwód z baterii, diody i taśmy miedzianej, mając przy tym mnóstwo frajdy! Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy zajęć potwierdzą, że nauka wcale nie musi być nudna!

Zajęcia odbyły się 18.12.2019 r.

Konkurs recytatorski "Kocham Cię życie" za nami...

30 października 2019 r. odbył się Konkurs Recytatorski pt. „Kocham Cię życie” organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Klonowej oraz Gminny Ośrodek Kultury w Klonowej. Poziom, jaki zaprezentowało 22 uczestników był niezwykle wyrównany i bardzo wysoki, a umiejętności pilnie wypracowane pod okiem opiekunów z instytucji kultury zadziwiały zebraną publiczność. Zmagania z trudną sztuką recytacji oceniało jury w składzie: Gabriela Synowiec – pracownik Zespołu ds. Teatralnych Łódzkiego Domu Kultury, Halina Kozłowska – przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Klonowej oraz Krystyna Przezak – członkini Dyskusyjnego Klubu Książki, czytelniczka naszej biblioteki. Wybór finalistów z każdej kategorii wiekowej był nie lada wyzwaniem dla oceniających i po owocnych naradach komisja konkursowa postanowiła przyznać następujące miejsca i nagrody:

Kategoria Klasy I – III

I miejsce: Agata Szczepaniak
II miejsce: Piotr Błaszkiewicz
III miejsce: Anna Pawlak
Wyróżnienie: Stanisław Maciejewski

Kategoria Klasy IV-VI

I miejsce: Tatiana Grabarczyk
II miejsce: Wiktoria Misiowska
III miejsce: Hanna Domagalska

Kategoria Klasy VII – VIII

I miejsce: Kacper Świętczak
II miejsce: Kinga Załęcka
III miejsce: Antonina Maciejewska

Uczestnicy otrzymali dyplomy za udział oraz drobne nagrody, najlepszych z nich nagrodzono upominkami zakupionymi ze środków przyznanych przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie o/Klonowa.

W trakcie obrad komisji uczestnicy konkursu wzięli udział w warsztatach profilaktycznych przeprowadzonych przez specjalistów Teatru Kurtyna z Krakowa, sfinansowanych ze środków GKRPA w Klonowej.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom konkursu, opiekunom, członkom komisji  oraz wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji tego wydarzenia. 

 

Spotkanie z Hanną Cygler w GBP w Klonowej

Pomimo niesprzyjającej pogody za oknem, sala klonowskiej biblioteki zapełniła się naszymi czytelnikami, oczekującymi spotkania autorskiego z pisarką, tłumaczką, działaczką społeczną i wolontariuszką – Hanną Cygler. Jest ona osobą ciekawą świata i ludzi, jedną z najchętniej czytanych polskich pisarek.  

Nasz gość cierpliwie i z humorem odpowiadał na liczne pytania ujawniając fragmenty swego życia. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak wygląda proces powstawania książek naszej autorki - od fazy pomysłu aż do efektu jej pracy czyli nowego dzieła. Nie mogło zabraknąć również pytań o upodobania pisarki m.in. ulubieni pisarze, książki czy też bohaterzy książkowi z jej własnych powieści. W rozmowach przewijały się wątki osobiste, fabuły książkowe i historie z życia. Hanna Cygler dała się poznać nie tylko, jako utalentowana pisarka, ale przede wszystkim niezwykły człowiek o wielkim sercu. Pytanie o działalność społeczną i wolontariat, które zostało zadane przez jedną z uczestniczek, otworzyło zupełnie inny wymiar spotkania. Nasz gość z błyskiem w oku i ciepłem w głosie zaczął opowiadać o niezwykle istotnych aspektach, tak często zapominanych w biegu życia codziennego. Śmiało można powiedzieć, że pisarka zyskała swym podejściem do świata i życia przedstawionym w tej części rozmowy, jeszcze większą sympatię naszych czytelników.

Podczas spotkania można było zakupić książkę pisarki i udać się po pamiątkowy wpis oraz autograf, co cieszyło się sporym zainteresowaniem uczestników. By zatrzymać ten magiczny czas spotkania wszyscy z radością zapozowali do pamiątkowego zdjęcia. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej bibliotece i Programu Operacyjnego "Promocja Czytelnictwa" ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - we współpracy z Instytutem Książki i Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.